Mecze na żywo .tv transmisje live stream online, meczyki za darmo w Internecie

Twitch blokuje transmisje nielegalnych gier hazardowych 14.11.2022 01:26

To informacja, która wstrząsnęła branżą hazardową. 18 października amerykańska platforma streamingowa Twitch mocnym cięciem odseparowała się od części kasyn internetowych. Co to oznacza?

Gigant społecznościowy wprowadził zakaz realizowania w jego ramach transmisji na żywo promujących nielegalne kasyna oraz inne gry o charakterze hazardowym, które nie mają stosownych licencji, bądź których legalność jest mocno kwestionowana. To cios wymierzony bezpośrednio w kilka cieszących się dużą sławą serwisów trudniących się organizowaniem gier losowych.

Twitch blokuje transmisje nielegalnych gier hazardowychFot. shutterstock.com

W specjalnym komunikacie wystosowanym przez Twitcha wymieniono takie strony jak Rootbet, Duelbits, Rollbit,jak również Stake. Odnotujmy, że wspomniani operatorzy mają zezwolenia Curacao, a to może oznaczać, że sankcjami mogą zostać dotknięci wszyscy posiadacze wspomnianej licencji. Ale oczywiście po nosie mogą dostać także inne witryny.

Jak możemy przeczytać w wiadomości przekazanej przez Twitcha użytkownikom: zabroniony jest streaming stron hazardowych posiadających ruletkę, automaty, czy gry w kości, które nie są licencjonowanie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak również innych miejscach zapewniających wystarczającą ochronę klienta. Dlatego tak do końca nie jest jasne, kto ponadto na Twitchu zostanie permanentnie zablokowany. Można mniemać, że legalne gry z automatów online, a także kasyna posiadające stosowne zezwolenia, wciąż będą się pojawiać na Twitchu.

Decyzja poprzedzona dyskusją

Twitch już od jakiegoś czasu obrywał od szerokiego grona użytkowników za niewrażliwe podejście do kwestii hazardu, którego z każdym dniem w tym serwisie było coraz więcej. Doszło do tego, że ogromna rzesza internetowych domów hazardowych promowała się za pomocą popularnych live streamów. I raczej nie ma w tym nic złego, póki do głosu nie dochodzą twórcy o charakterze patoinfluencerskim. Głośno było między innymi o ItsSlikerze, jak również Felixie Lengyelrze, którzy przyciągali tłumy obserwujących. Wystarczy powiedzieć, że ten drugi tylko w 2021 roku odnotował wyświetlenia sięgające 275 milionów godzin!

To zawrotna liczba. Część obserwujących stanowiły rzecz jasna osoby poniżej 18-go roku życia, które bardzo łatwo zmanipulować ckliwymi historyjkami na temat wielkich wygranych i emocjami wylewającymi się z ekranu. Te budowane są między innymi zakładami na kolosalne kwoty. Wspomniany Lengyel (znany także jako xQc) często stawiał kwoty przekraczające 100 tysięcy dolarów za JEDEN OBRÓT!

Rubikon został przekroczony, kiedy okazało się, że ItsSliker jest zadłużonym nałogowym hazardzistą. To wywołało wysyp negatywnych komentarzy na Twitchu oraz dyskusję na temat uzależnienia od gier losowych. Ostatecznie Twitch postanowił przeciąć pępowinę nielegalnych kasynom oraz patostreamerom i zakazał ich w ramach tej platformy streamingowej.

Co dalej?

Twitch dodał, że nadal pozwala na streaming stron internetowych koncentrujących się między innymi na zakładach sportowych, sportach fantasy, czy pokerze. Zapewne wiele będzie zależeć od wewnętrznej sytuacji poszczególnych krajów, w których korzysta się z Twitcha. Ich prawodawstwo w zakresie gier hazardowych bywa różne. Przykładowo w Polsce wszystkie podmioty organizujące zakłady muszą posiadać licencję Ministerstwa Finansów (lista legalnych firmy znajduje się na stronie resortu – podatki.gov.pl).

Co raczej oczywiste, decyzja Twitcha wywołała falę negatywnych komentarzy ze strony niektórych fanów tego rodzaju rozrywki oraz przede wszystkim streamerów, którzy zarabiali na tym niemałe pieniądze. Ich argumentacja raczej dla nikogo nie powinna być zaskoczeniem – winę za ten stan rzeczy ponoszą jedynie twórcy patostreamów, nie zaś szeroko pojęty hazard. W dyskusji przeważa argument, że tego typu producenci skupiają się jedynie na podnoszeniu słupków oglądalności i zwiększaniu swoich wpływów, co siłą rzeczy uderza w hazard, a także streamerów mających inne intencje.

Zdecydowane działania ze strony Twitcha oczywiście nie zakończą tego procederu, ponieważ patostreamerzy przystąpili już do poszukiwania rozwiązania, którym miałoby być uruchomienie swoich kanałów na innych platformach streamingowych. Wybór jest całkiem spory, bo dziś na całym świecie dostępnych jest cała masa popularnych platform streamingowych gromadzących miliony ludzi. Jednak nie można wykluczyć, że wszyscy zbanowani streamerzy zdecydują się na połączenie sił i stworzenie własnej strony internetowej, gdzie zajmowaliby się kontynuowaniem działalności. Zapewne i taki pomysł znajdzie swoje szerokie grono odbiorców, czego już formalnie nie da się w żaden sposób zablokować.

 

 

Podobne wpisy Brak danych do wyświetlenia