Mecze na żywo .tv transmisje live stream online, meczyki za darmo w Internecie

Wpływ wojny na Ukrainie na najbardziej obiecujące rynki hazardowe w Europie Wschodniej 05.12.2022 17:53

Europa Wschodnia ma w ostatnich latach obiecujący rynek hazardowy. Pomimo zakazów na Ukrainie i niepewności w Rosji, branża ta stała się potęgą. Europa odnotowała ogromny wzrost w branży hazardowej w 2021 roku. Pomimo pandemii, rynek osiągnął przychód brutto w wysokości 87,2 mld euro. Jest to tylko niewielki spadek w stosunku do poziomów z 2020 roku. 

Wpływ wojny na Ukrainie na najbardziej obiecujące rynki hazardowe w Europie Wschodniej Fot. shutterstock.com

Eksperci uważają, że regulacja rynków hazardowych, zwłaszcza w Europie Wschodniej, pomaga promować dalszy wzrost. Jednak wszystko zmieniło się w 2022 roku, kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Jak to wpłynęło na pączkujący wzrost hazardu online w Europie Wschodniej? 

Wpływ wojny na Ukrainie na rynki hazardowe

Jak dotąd wpływ na rynki hazardowe w Europie Wschodniej nie jest jednolity. Każdy kraj doświadczył innych skutków. Na przykład Rosja odczuwa największe skutki. Kraj ten został odizolowany od różnych aktywności sportowych. 

FIFA i UEFA były jednymi z pierwszych organizacji sportowych, które zakazały Rosji udziału w rozgrywkach. W lutym 2022 roku organy te wydały wspólne oświadczenie zakazujące rosyjskim drużynom udziału w rozgrywkach. Oznacza to, że rosyjskie drużyny nie wezmą udziału w żadnych międzynarodowych rozgrywkach do końca roku i w dającej się przewidzieć przyszłości. 

Oprócz piłki nożnej, rosyjskie sporty również doznały ogromnego ciosu, gdy Grand Prix Formuły 1 i inne organizacje wyścigowe wykluczyły graczy. Zakłady sportowe są jedną z najbardziej dochodowych form hazardu w Rosji. Zakazanie zawodników z tych sportów zdecydowanie wpłynęło na branżę na więcej niż jeden sposób.

Zakłady sportowe opuszczają Rosję w wyniku sankcji

Podczas gdy zakłady sportowe mogły rozwijać się pomimo zakazów, inny czynnik sprawił, że tak się nie stało. Kilka znanych firm bukmacherskich podjęło decyzję o opuszczeniu rosyjskiego rynku po rozpoczęciu wojny. Niektóre z największych nazw, w tym FanDuel, Statscore, DraftKings, GGPoker, Bet365 i 888poker, opuściły rynek. 

Wpłynęło to na dostępność platform zakładów sportowych, niezmiennie wpływając na ich rozwój w regionie. Ponieważ wojna trwa, nie wiadomo, jak bardzo wpłynie ona na branżę hazardową w ogóle.

Kryzys kosztów utrzymania dotykający resztę Europy Wschodniej 

Inne kraje w Europie Wschodniej i nie tylko dotknął kryzys kosztów utrzymania. Od pierwszego kwartału roku na całym świecie nastąpił wzrost cen energii. Główną przyczyną tego niedoboru jest wojna. Również obawy związane z bezpieczeństwem podczas dostaw energii nie poprawiły sytuacji. 

Rosja zawiesiła też na czas nieokreślony dostawy swojego gazu do krajów członkowskich UE. Skutki tego odbiły się na cenach żywności w całej Europie. Wraz z wyższymi cenami przychodzą większe wydatki i mniejszy dochód rozporządzalny. To spowodowało, że mniej osób wydaje pieniądze na zakłady i inne pokrewne aktywności hazardowe.

Jednak zainteresowanie hazardem online nie zmniejszyło się całkowicie. Pomimo spadku dochodów większości ludzi w tych regionach, hazard nadal ma miejsce w ich sercach. Większość ludzi gra w gry hazardowe lub zakłady online, aby zredukować stres po długim dniu w miejscu pracy. Badania wykazały, że ludzie mają tendencję do brania udziału w grach hazardowych podczas kryzysów na całym świecie. Daje im to platformę, dzięki której mogą zapomnieć o swoich zmartwieniach.

Podczas zajęć sportowych w weekendy, kraje Europy Wschodniej doświadczają wysokiego uczestnictwa. Mieszkańcy nadal obstawiają aktywności sportowe, zwłaszcza znaczące mecze.

Które kraje Europy Wschodniej są bezpośrednio dotknięte?

Główne branże hazardowe dotknięte wojną to te w Rosji, na Białorusi i Ukrainie. Rosja ponosi większość strat, zwłaszcza, że hazard nie jest w tym regionie powszechnie legalny. Kraj ten ma kilka regionów, w których można uprawiać hazard i zakazuje tej samej działalności na innych obszarach. 

Już samo to zahamowało rozwój branży hazardowej w Rosji. Wojna też nie poprawiła sytuacji. Jak zakazy wpłyną na branżę w Rosji, dopiero się okaże. Z kolei Białoruś, z powodu roli, jaką odegrała w wojnie, otrzymała pewne zakazy, np. udziału w olimpiadzie. Jednak wpływ na branżę hazardową jest mniejszy niż w Rosji. Kraj ten już wcześniej miał problemy z tą branżą ze względu na rosnące podatki dla bukmacherów i graczy. 

Również inne czynniki, takie jak niestabilność gospodarcza, wpłynęły na zainteresowanie hazardem na Białorusi. Po wojnie nie wiadomo, czy branża nabierze tempa i zanotuje wzrost. 

Gry hazardowe w Internecie wciąż mają się dobrze

Powstanie nowe kasyna internetowe i stron z zakładami sportowymi rozpoczęło się w 2020 roku, kiedy to nastąpiły blokady. Kasyna online umożliwiły graczom wpłacanie niewielkich kwot i nadal grać w swoje ulubione gry. Dostępność tych działań na urządzeniach mobilnych również zwiększyła ich atrakcyjność. Prawdopodobnie odegra to rolę w stabilizacji branży hazardowej podczas wojny w toku.

Wniosek

Wojna między Ukrainą a Rosją wpłynęła na koszty utrzymania i ceny gazu. Nie ominęła również branży hazardowej. W regionach tych nastąpił spadek dochodów z hazardu. Niektóre z nich ucierpiały jednak bardziej niż inne. Najbardziej ucierpiały Rosja, Białoruś i Ukraina ze względu na rosnące koszty życia i zmniejszone dochody do dyspozycji. Niemniej jednak w innych krajach Europy Wschodniej, gdzie wpływ ten jest mniejszy, branża wciąż się rozwija. Wzrost jest wolniejszy od czasu pandemii COVID. Możemy tylko czekać, aby zobaczyć efekt falowania wojny, jeśli będzie ona kontynuowana.

Podobne wpisy
  1. Gdzie zostaną rozegrane mecze Euro 2024?Gdzie zostaną rozegrane mecze Euro 2024?26.02.2024 00:10

    Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to wydarzenie, które przyciągnie uwagę milionów fan&...

    Więcej