liga-europejska/ Liga Europejska
Transmisje 18
liga-mistrzow/ Liga Mistrzów
Transmisje 18
serie-a/ Serie A (Liga Włoska)
Transmisje 17
primera-division/ La Liga Hiszpańska (Primera Division)
Transmisje 15
premier-league/ Premier League (Liga Angielska)
Transmisje 15
ligue-1/ Ligue 1 (Liga Francuska)
Transmisje 13
pko-bp-ekstraklasa/ PKO BP Ekstraklasa
Transmisje 13
bundesliga/ Bundesliga (Liga Niemiecka)
Transmisje 11
2-liga/ 2. Liga Polska
Transmisje 4
mls/ MLS
Transmisje 2
copa-libertadores/ Copa Libertadores
Transmisje 1
nfl/ NFL
Transmisje 29
championship/ Championship
Transmisje 25
puchar-anglii/ Puchar Anglii
Transmisje 20
segunda-division/ Segunda Division
Transmisje 19
Canal+online

Co oznacza termin „Unicorn Startup”?

Co oznacza termin „Unicorn Startup”?

W branży venture capital termin „unicorn” odnosi się do każdego startupu, którego wycena wynosi 1 miliard dolarów. Jest to, jak widać kwota, której nie uzyskasz nawet, wykorzystując w Vulkan Vegas bonus bez depozytu i zgarniając jackpota — tylko o kilka rzędów wielkości większa.

Termin ten został po raz pierwszy ukuty przez Aileen Lee, założycielkę przedsięwzięć Cowboy, kiedy odniosła się do 39 startupów, które miały wycenę ponad 1 miliarda dolarów jako jednorożce. Termin ten początkowo był używany do podkreślenia rzadkości takich startupów. Definicja startupu jednorożca pozostała niezmieniona od tego czasu. Jednak liczba jednorożców wzrosła.

Czym jest startup typu unicorn?

W finansach „unicorn”, czyli po prostu jednorożec (nie ma oficjalnego tłumaczenia na język polski, więc będziemy używać tych określen zamiennie) to termin opisujący prywatny startup z wyceną ponad 1 miliarda dolarów. Termin ten został wprowadzony przez inwestora z grupy venture capital Aileena Lee w 2013 r., aby opisać rzadkie start-upy technologiczne, które zostały wycenione na ponad 1 miliard dolarów.

Fenomen takich startupów jest dość kontrowersyjny. Chociaż niektórzy profesjonaliści uważają, że takie firmy są tylko wynikiem postępu technologicznego i innowacji, inni uważają, że rosnąca liczba jednorożców jest oznaką typowej bańki w tej branży.

Wycena takich startupów

Wycena „jednorożców” pochodzi z danych opracowanych przez inwestorów venture capital i inwestorów, którzy uczestniczyli w rundach finansowania spółek. Ponieważ wszystkie „unicorny” to startupy, ich wartość opiera się przede wszystkim na ich potencjale wzrostu i oczekiwanym rozwoju. Wycena jednorożców nie jest silnie powiązana z ich faktycznymi wynikami finansowymi czy innymi danymi fundamentalnymi. Zwróć uwagę, że pomimo nienormalnie wysokich wycen, wiele firm nie wygenerowało jeszcze żadnych zysków.

Wycena jednorożców to skomplikowany proces, który obejmuje uwzględnienie różnych czynników i opracowanie długoterminowych prognoz. Dodatkowe komplikacje często wynikają z modeli biznesowych takich firm. Niektóre firmy stają się pierwszymi firmami tego rodzaju w branży, co jeszcze bardziej komplikuje proces wyceny.

Przyczyny nienormalnie wysokiej wartości jednorożców

Nieprawidłowe wyceny są zazwyczaj uzasadnione następującymi przyczynami:

  • Strategia szybkiego wzrostu. W dzisiejszych czasach inwestorzy venture capital polegają przede wszystkim na strategiach szybkiego wzrostu dla rozwoju startupu. Takie strategie zachęcają do inwestowania dużych kwot w każdą rundę finansowania, aby jak najszybciej zdobyć jak największy udział w rynku, a także nie dopuścić do pojawienia się na rynku głównych rywali. Dlatego wycena firmy jednorożca gwałtownie rośnie w każdej rundzie finansowania.
  • Wykupy. Obecnie wiele obiecujących startupów nie spełnia pewnych określonych wymagań. Zamiast tego giganci technologiczni, tacy jak Facebook czy Google, przejmują wiele startupów, aby zdywersyfikować swój biznes i zapobiec pojawieniu się na rynku potencjalnych głównych konkurentów. Duże firmy czerpią korzyści z transakcji, ponieważ są w stanie pozyskać rozwinięte technologie, zamiast budować coś podobnego od podstaw. Ostra konkurencja wśród gigantów technologicznych powoduje, że oferują oni znaczną premię, która podnosi wycenę spółek docelowych, tworząc startupy typu unicorn.
  • Innowacje. Innowacje w technologiach pozwalają na szybszy rozwój startupów. Wykorzystując nowe technologie, startupy typu unicorn szybciej docierają do swoich klientów i skracają czas potrzebny do osiągnięcia masowej produkcji.

Cechy startupu typu unicorn

Bycie jednorożcem to nie bułka z masłem, a każdy jednorożec ma dziś własną historię z listą cech, które działały na jego korzyść. Oto kilka cech, które są powszechnie spotykane we wszystkich przedsięwzięciach określanych mianem startupu typu unicorn:

  • Przełomowa innowacja. Przeważnie wszystkie jednorożce spowodowały zamieszanie na polu, do którego należą. Na przykład Uber zmienił sposób, w jaki ludzie dojeżdżali do pracy. Airbnb zmienił sposób, w jaki ludzie planowali swój pobyt podczas podróży, a Snapchat zakłócił korzystanie z sieci społecznościowej itp.
  • Bycie pierwszym. Widać wyraźnie, że jednorożce są w większości początkującymi w swojej branży. Zmieniają sposób, w jaki ludzie robią rzeczy i stopniowo tworzą dla siebie konieczność. Widoczne są również, że utrzymują innowacje i działają, aby wyprzedzić konkurentów, którzy mogą później rozkwitnąć.
  • Zaawansowana technologia. Innym powszechnym trendem wśród jednorożców jest to, że ich model biznesowy opiera się na technologii. Uber zaakceptował swój model, tworząc przyjazną aplikację. Airbnb sprawił, że świat wydawał się mniejszy, wykorzystując to, co najlepsze w sieci WWW.
  • Koncentracja na konsumentach. 62% jednorożców to firmy B2C. Ich celem jest uproszczenie i ułatwienie konsumentom życia oraz bycie częścią ich codziennego życia. Utrzymanie przystępności cenowej to kolejna kluczowa zaleta tych startupów. Na przykład Spotify sprawił, że słuchanie muzyki stało się łatwiejsze dla świata.
  • Własność prywatna. Większość jednorożców jest własnością prywatną, co zwiększa ich wycenę, gdy inwestuje w nią firma o ugruntowanej pozycji.

Według CB Insights na całym świecie istnieje 361 prywatnych firm o wartości ponad 1 miliarda dolarów. Indie mają aż 16 takich firm, które mają 40 procent całkowitego udziału w tym rynku. Indie są też tylko o krok poniżej Wielkiej Brytanii, która ma 19 jednorożców, ale z jedynie 5-procentowym udziałem w rynku.

Czy tylko startup może być jednorożcem?

Odpowiedź brzmi tak. Jednorożec to termin nadawany tylko „startupom”, których wycena przekracza miliard USD lub EUR. Startupy, które przekraczają wycenę 10 miliardów dolarów, są zgrupowane pod nazwą decacorn (super jednorożec). Dropbox, SpaceX i WeWork to tylko niektóre z przykładów decacornów.

Podsumowanie

Słowo „jednorożec” przeszło długą drogę od bycia mitologicznym stworzeniem do stałego elementu w dyskusjach o biznesie i finansach. Dziś firmy jednorożcowe zdobyły uznanie i wyrobiły sobie miejsce na rynku. To powiedziawszy, nie jest konieczne, aby każdy jednorożec zakończył się sukcesem. Chodzi o to, że żaden startup nie może przestać się rozwijać po osiągnięciu swojego założonego na początku kamienia milowego.

Artykuły

Data publikacji: 09.01.2024 23:22

Autor: Nikodem Potocki

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

Canal+online