premier-league/ Premier League (Liga Angielska)
Transmisje 20
serie-a/ Serie A (Liga Włoska)
Transmisje 19
primera-division/ La Liga Hiszpańska (Primera Division)
Transmisje 19
liga-europejska/ Liga Europejska
Transmisje 18
liga-mistrzow/ Liga Mistrzów
Transmisje 18
bundesliga/ Bundesliga (Liga Niemiecka)
Transmisje 18
pko-bp-ekstraklasa/ PKO BP Ekstraklasa
Transmisje 18
ligue-1/ Ligue 1 (Liga Francuska)
Transmisje 17
2-liga/ 2. Liga Polska
Transmisje 11
mls/ MLS
Transmisje 4
copa-libertadores/ Copa Libertadores
Transmisje 1
3-liga/ 3. Liga Polska
Transmisje 39
championship/ Championship
Transmisje 36
nfl/ NFL
Transmisje 24
segunda-division/ Segunda Division
Transmisje 24
Canal+online

Najlepszy laptop dla studenta

Najlepszy laptop dla studenta

Początek roku akademickiego zawsze wiąże się ze zwiększonym popytem na laptopy. Student pierwszego roku, który wyjeżdża na „swoje”, zawsze bierze ze sobą komputer, który jest jednym z podstawowych narzędzi do pomocy w nauce. Jeżeli ktoś nie ma własnego sprzętu, to zawsze przychodzi taki moment, że trzeba poszukać odpowiedni laptop i pojawia się twardy orzech do zgryzienia. Okazuje się, że na rynku jest dostępnych tak dużo rozstrzelonych cenowo modeli, że wybranie tego odpowiedniego wydaje się zadaniem nie do wykonania.

Oczywiście laptop studencki nie będzie służył wyłącznie nauce. Każdy ma jakieś zainteresowania i preferencje rozrywkowe, które warto wziąć pod uwagę. Jedna osoba będzie od czasu do czasu bawiła się w Vulkan Vegas 50 free spins, a inna oglądała filmy lub bawiła się przy grach wideo. Przy wyborze warto również wziąć te aspekty pod uwagę.

W niniejszym artykule nie skupimy się na zaproponowaniu konkretnych modeli, bo te nieustannie się zmieniają. Zamiast tego pojawią się porady dotyczące elementów, na które warto zwracać uwagę.

Określenie potrzeb

Na początku warto zastanowić się, czego oczekuje się od urządzenia, które chce się kupić. Z pewnością będzie to wygodne przeglądanie Internetu, obsługiwanie oprogramowania do różnego rodzaju dokumentów itd. Większość studentów często ogląda także filmy i seriale, a cześć lubi zabawić się przy grach wideo. Dlatego rozpatrując najistotniejsze elementy, z których składa się „idealny” laptop, będą pojawiały się informacje, jak to sprawdza się przy konkretnym rodzaju użytkowania.

Wielkość ma ogromne znaczenie

Na początek należy określić wielkość laptopa. Nie zaleca się kupowania tych najmniejszych, bo praca na nich jest zwyczajnie niewygodna. Optymalnym wyborem, który doskonale sprawdzi się przy każdego rodzaju użytkowaniu, będzie matryca wynosząca 15 cali. Jest nie za duża, więc noszenie urządzenia na zajęcia nie będzie kłopotliwe, pozwoli na wygodną pracę oraz oglądanie filmów i granie. Dlatego wybierając laptopa, w każdym wypadku warto sięgnąć właśnie po tę przekątną. Rozmiar matrycy ma istotny wpływ na cenę i kilkaset złotych mniej za model o niższej przekątnej będzie kuszące, ale lepiej tego nie robić, bo na pewno się tego pożałuje.

Rodzaj dysku i jego pojemność

Nadal można natknąć się na laptopy, które mają dwa rodzaje dysków. Dlatego sprawdzenie tego podzespołu jest niezwykle istotne. Należy kupować wyłącznie urządzenie działające na dysku SSD. Mają one mniejsze pojemności, ale są znacznie szybsze, przez co praca na takim urządzeniu jest znacznie wygodniejsza. Z kolei dyski HDD mają mniejszą trwałość, znacznie większą pojemność, są tańsze i o wiele wolniejsze. Dlatego można natrafić na dwa pozornie identyczne laptopy z tą samą pojemnością, ale jeden z nich będzie miał niższą cenę ze względu na zainstalowanie dysku HDD. Pomimo niższej ceny zdecydowanie nie zaleca się tego wyboru.

Obecnie w dobie chmur i portali streamingowych nie wymaga się już posiadania ogromnych dysków na przechowywanie danych. Jeżeli ktoś jest standardowym użytkownikiem, który wykorzystuje swój komputer wyłącznie do korzystania z Internetu i pracowania z dokumentami, to wystarczy mu 256 GB. Jeżeli ktoś od czasu do czasu pobiera różne gry i dodatkowe programy, to warto zastanowić się nad opcją 512 GB.

Pamięć RAM

Pamięci RAM nigdy za wiele. W dużym uproszczeniu odpowiada ona za to, nad czym laptop aktualnie pracuje. Jeżeli ktoś planuje działać na wielu aplikacjach/programach, grach jednocześnie, to warto wybrać opcję większą. Jeżeli w grę wchodzi standardowe użytkowanie — Internet/programy do dokumentów, to można wybrać niższą wartość.

Laptopy najczęściej występują w kilku konfiguracjach:

  • 4 GB — nie zaleca się. Obecnie sam system Windows może zająć tyle pamięci i po uruchomieniu dowolnego programu można odczuć wyraźny spadek wydajności.
  • 6 GB — optymalne rozwiązanie dla standardowego użytkownika komputera.
  • 8 GB — polecana ilość RAM, która wystarczy do większości aktywności, jakie wykonuje się na komputerze.
  • 12 GB i więcej — opcja dla zaawansowanych użytkowników, którzy zamierzają uruchamiać gry wideo.

Karta graficzna

Tutaj występują dwie opcje — tak/nie. Laptopy zawsze mają zastosowaną wbudowaną zintegrowaną kartę graficzną, która została stworzona w taki sposób, żeby zapewnić użytkownikowi wygodne korzystanie z systemu, oraz przeglądarki internetowej i prostego oprogramowania do obsługi dokumentów. Jeżeli ktoś nie zamierza wykorzystywać swojego komputera w bardziej zaawansowany sposób, to ta opcja w zupełności mu wystarczy.

W przypadku, kiedy zamierza się używać urządzenia do obsługi programów graficznych, gier wideo i filmów w bardzo wysokiej rozdzielczości, to warto skupić się na laptopie z kartą graficzną, jednak należy tutaj zaznaczyć, że cena takiego urządzenia może być znacznie wyższa.

Co z procesorem?

Procesor jest jednym z najistotniejszych elementów komputera, ponieważ odpowiada za wszystkie czynności, jakie się wykonuje. Słaby procesor to źle działający komputer. Jednak obecne standardy są na tyle wysokie, że kupując laptop z wybranymi podzespołami na odpowiednim poziomie, procesor zawsze powinien sobie poradzić. Dlatego, jeżeli ktoś zamierza używać komputera do standardowych czynności, to nie musi za bardzo zaprzątać sobie tym głowy.

Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o granie w zaawansowane gry, ale wtedy raczej trzeba się skupić na laptopach gamingowych, a to już całkowicie inna „bajka”.

Artykuły

Data publikacji: 16.10.2023 17:46

Autor: Nikodem Potocki

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

Canal+online