serie-a/ Serie A (Liga Włoska)
Transmisje 20
primera-division/ La Liga Hiszpańska (Primera Division)
Transmisje 20
premier-league/ Premier League (Liga Angielska)
Transmisje 20
liga-europejska/ Liga Europejska
Transmisje 18
liga-mistrzow/ Liga Mistrzów
Transmisje 18
ligue-1/ Ligue 1 (Liga Francuska)
Transmisje 18
bundesliga/ Bundesliga (Liga Niemiecka)
Transmisje 18
pko-bp-ekstraklasa/ PKO BP Ekstraklasa
Transmisje 18
2-liga/ 2. Liga Polska
Transmisje 11
mls/ MLS
Transmisje 4
copa-libertadores/ Copa Libertadores
Transmisje 1
3-liga/ 3. Liga Polska
Transmisje 39
championship/ Championship
Transmisje 36
segunda-division/ Segunda Division
Transmisje 25
nfl/ NFL
Transmisje 24
Canal+online

Nowości w grach wideo dla osób z niepełnosprawnościami

Nowości w grach wideo dla osób z niepełnosprawnościami

Innowacje w grach elektronicznych dla osób z wadami wzroku, fizycznymi lub niepełnosprawnościami

Generalnie obecnie utrzymują się stereotypy, że gry wideo mogą być szkodliwe dla zdrowia graczy. Gracze są często przedstawiani jako typowi “kanapowcy”, którzy spędzają całe dnie, wpatrując się w ekran, zamiast spotykać się towarzysko w realnym świecie. Prawdą jest, że gracze, podobnie jak pracownicy biurowi siedzący przed komputerem, mogą zmagać się ze zmęczeniem oczu i nieprawidłową postawą podczas korzystania z urządzeń cyfrowych. Jednak niektóre osoby niepełnosprawne korzystają z gier wideo jako technologii ratującej życie.

W tym artykule opisujemy jakie innowacje w najbliższym czasie w grach elektronicznych wideo dla osób z wadami wzroku, wadami fizycznymi lub innymi niepełnosprawnościami będą wdrażane, aby poszerzyć grono szczęśliwych graczy, którzy w wolnej chwili chcą pograć lub jest to dla nich forma pewnej rehabilitacji, a przede wszystkim stymulacji.

Kilka słów o grach wideo dla osób niepełnosprawnych

Obecnie rynek gier wideo jest cały czas w dynamicznej fazie wzrostu. Jest to oczywiście spowodowane coraz powszechniejszym dostępem do komputerów i konsol na świecie. Dużym impulsem na wzrost była pandemia koronawirusa Covid 19, która zatrzymała ludzi w domach, a przez to mieli oni dużo wolnego czasu, który został zagospodarowany właśnie przezi gry wideo.

Co istotne, gry wideo możemy podzielić na te klasyczne, w które można zagrać za pomocą konsoli typu Xbox czy Playstation, za pomocą komputera stacjonarnego lub za pomocą mobilnego urządzenia, a także możemy podzielić na gry w sieci, takie jak gry hazardowe w kasynach online. W wiele z nich możesz zagrać tu: https://hitnspincasino.com/pl/.

Obecnie rynek gier dla osób z wadami fizycznymi, jak na przykład wady słuchu czy wzroku, a także posiadający inne niepełnosprawności nie jest zbyt bardzo rozbudowany. Jednakże rozwój i postęp techniki sprawia, że coraz częściej na rynku możemy spotkać gry, w które mogą zagranie nie tylko zdrowi w pełni, ale także ludzie z różnymi dysfunkcjami. Do jednych z głównych narzędzi innowacyjnych możemy zaliczyć z pewnością sztuczną inteligencję AI, a także wdrażanie rozwiązań z wirtualną rzeczywistością za pomocą gogli VR.

Sztuczna inteligencja AI w służbie tworzenia gier dla osób z wadami wzroku oraz rola VR

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jedną z głównych innowacji, która wspiera rozwój gier wideo dla osoby z różnymi wadami, jest obecnie sztuczna inteligencja AI. Stwarza ona bowiem możliwość pokonywania różnych barier, które stoją przed niepełnosprawnymi osobami. Dotyczy to przede wszystkim osób z wadami wzroku. Powstaje coraz więcej gier wideo, które bardzo dobrze oddają dźwięki, a dzięki temu gracze o ograniczonej jakości widzenia, mogą w pełni uczestniczyć w grze.

Oprócz sztucznej inteligencji AI także i wirtualna rzeczywistość, czyli VR, wpływa na rozwój gier wideo. To propozycja przede wszystkim dla osób z wadami słuchu i ruchu. Coraz więcej gier jest właśnie tworzonych z możliwością korzystania ze specjalnych okularów typu gogle VR, które dają graczowi poczucie jeszcze głębszego zanurzenia się w fabułę gry.

Na pewno dzięki temu właśnie rozwiązaniu, więcej graczy może poczuć lepsze wrażenia z gry. Rozwijanie technologii wirtualnej rzeczywistości VR jest innowacją, która szerzej otwiera rynek dostępnych gier dla graczy z różnymi dysfunkcjami.

Podsumowując: zarówno sztuczna inteligencja AI jak i wirtualna rzeczywistość VR to obecnie kluczowe innowacje w grach elektronicznych dla osób z wadami słuchu, wzroku czy ruchu.

Przyszłość tworzenia gier dla osób z różnymi niepełnosprawnościami

Nowe rozwiązania, jakie są planowane przy okazji tworzenia gier wideo dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, takie jak wykorzystanie sztucznej inteligencji AI czy wirtualnej rzeczywistości, czyli VR, z pewnością wpłyną na popularność sprzedaży danej gry.

Będzie to spowodowane tym, że pełnosprawni gracze będą mogli grać z tymi graczami, którzy mają wady wzroku, ruchu czy słuchu, a dzięki temu powiększy się grono użytkowników danej gry, a co za tym idzie, zwiększy się także rywalizacja w grach, które będą na przykład strzelankami drużynowymi jak tak znane tytuły: Call of Duty, Counter Strike i tym podobne.
Z pewnością globalne firmy produkujące wielkie tytuły gier, w niedalekim czasie zaczną wprowadzać coraz to nowsze rozwiązania, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii, cyfryzacji i informatyzacji, które sprawią, że ludziom, którzy posiadają różne wady fizyczne czy psychiczne w lekkim stopniu, będa mogły grać właśnie w najpopularniejsze w danym czasie na rynku gry wideo.

Z pewnością nadchodzące lata będą bardzo owocne w nowe innowacje, które będą stosowane w grach elektronicznych dla osób, które mają problemy i wady wzroku, wady fizyczne lub inne niepełnosprawności ruchowe i psychiczne.

Wiadomo, że takie otwarcie się na ten rodzaj klienta i rodzaj specyficznego rynku wpłynie znacząco na zyski firm i producentów gier, które je tworzą. Jeśli zatem światowe marki chcą ujednolicenia rynku gier zarówno dla osób w pełni zdrowych, jak i dla osób z różnymi dysfunkcjami, to z pewnością jest to krok w dobrym kierunku.

Artykuły

Data publikacji: 21.12.2023 7:25

Autor: Nikodem Potocki

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

Canal+online