serie-a/ Serie A (Liga Włoska)
Transmisje 20
primera-division/ La Liga Hiszpańska (Primera Division)
Transmisje 20
premier-league/ Premier League (Liga Angielska)
Transmisje 20
liga-europejska/ Liga Europejska
Transmisje 18
liga-mistrzow/ Liga Mistrzów
Transmisje 18
ligue-1/ Ligue 1 (Liga Francuska)
Transmisje 18
bundesliga/ Bundesliga (Liga Niemiecka)
Transmisje 18
pko-bp-ekstraklasa/ PKO BP Ekstraklasa
Transmisje 18
2-liga/ 2. Liga Polska
Transmisje 11
mls/ MLS
Transmisje 4
copa-libertadores/ Copa Libertadores
Transmisje 1
3-liga/ 3. Liga Polska
Transmisje 39
championship/ Championship
Transmisje 36
nfl/ NFL
Transmisje 28
segunda-division/ Segunda Division
Transmisje 25
Canal+online

Przyszłość pracy: Wzrost popularności pracy zdalnej i hybrydowej

Przyszłość pracy: Wzrost popularności pracy zdalnej i hybrydowej

Praca zdalna oraz praca hybrydowa zyskują w ostatnim czasie dużą popularność — jest to następstwem wielu różnych światowych wydarzeń. Choć jeszcze parę lat temu te modele pracy stosowane były wyłącznie w wybranych branżach i tak naprawdę niewiele firm z nich korzystało, dziś zadomowiły się w naszym życiu zawodowym na stałe, bo są powszechnie stosowane przez firmy z wielu różnych branż.

Co prawda podczas pracy zdalnej lub hybrydowej na pracowników czeka wiele pokus, bo w każdej chwili mogą położyć się na kanapie czy wykorzystać w Vulkan Vegas 50 free spins, aby zagrać za darmo na swoich ulubionych automatach, to faktem jest, że te rodzaje pracy znacząco zwiększyły efektywność oraz wydajność pracowników i zmniejszyły koszty generowane przez firmy — potwierdzają to liczne badania i ankiety.

To sprawia, że firmy coraz chętniej decydują się dziś na wdrożenie pracy zdalnej lub hybrydowej, bo większa wydajność i mniejsze koszty są im zwyczajnie jak najbardziej na rękę. Wszystko zatem wskazuje, że przyszłość pracy jest już przesądzona, bo popularność i powszechność pracy zdalnej i hybrydowej będzie tylko rosła.

Praca zdalna — korzyści zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy

Nie da się ukryć, że trend na pracę zdalną rośnie z roku na rok — coraz więcej firm decyduje się na to, aby ich pracownicy pracowali ze swoich domów, aniżeli przychodzili codziennie do biura. Ten model pracy ma wiele zalet i to zarówno dla pracowników, jak i dla firm. Z punktu widzenia pracownika najważniejsze korzyści płynące z pracy zdalnej to przede wszystkim:

  • poczucie wolności,
  • oszczędność czasu oraz pieniędzy,
  • większe skupienie,
  • elastyczny czas pracy,
  • lepsze samopoczucie,
  • więcej czasu dla siebie i dla rodziny.

Osoba pracująca zdalnie doświadcza zatem pracy w zupełnie inny sposób niż osoba pracująca na tradycyjnych warunkach, bo przykładowo nie musi codziennie poświęcać czasu na dojazdy do pracy, które potrafią zabrać wiele cennego czasu. Wszystko to przekłada się na fakt, że pracownik pracujący bezpośrednio z zacisza swojego domu jest po prostu o wiele bardziej wydajny niż podczas pracy z biura, bo jest zwyczajnie szczęśliwszy — czuje się wolny i spełniony.

To zaś jest główną zaletą pracy zdalnej z perspektywy pracodawcy, bo tym sposobem, jako że wszyscy pracownicy działają efektywniej, firmy zwiększają ogólną wydajność swojej pracy, czyli mogą liczyć na większe zyski. Co więcej, w ten sposób firmy mogą znacząco zmniejszyć koszty swojej działalności — mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy na wynajmie biura i na różnych kosztach związanych z jego utrzymaniem. Firma oferująca pracę zdalną jest też bardziej interesująca dla potencjalnego pracownika, co znacząco zwiększa jej atrakcyjność na rynku pracy.

Niemniej jednak praca zdalna ma pewne wady — podobnie jak w przypadku zalet, dotyczą one zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Z perspektywy pracownika główną wadą tego modelu pracy jest zatarcie się granic pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Pracownik cały dzień spędza w domu i trudno oddzielić mu czas pracy od czasu dla siebie. Inną wadą są dodatkowe koszty np. zakup sprzętu lub prąd. Niemniej istotną wadą jest to, że pracując z domu, zwyczajnie brakuje interakcji z innymi pracownikami, co osłabia więzy społeczne w pracy. Ponadto, by pracować w ten sposób, wymagana jest samodyscyplina.

Lista minusów dla pracodawcy wynikających z pracy zdalnej jest zdecydowanie krótsza. Kluczowa wada to fakt, że firma nie ma pełnej kontroli nad tym, co dokładnie robi pracownik. Pracodawca musi zatem mieć pełne zaufanie do pracownika, bo nie ma w 100% pewności, czy zajmuje się on tym, co zostało mu zlecone. Pracownik zdalny, który nie wypełnia swoich obowiązków, może zmniejszyć wydajność firmy. Praca zdalna może też powodować problemy w zakresie integracji pracowników.

Przyszłość to praca hybrydowa

Jako że praca zdalna posiada pewne dość istotne wady, rosnącą popularnością cieszy się praca hybrydowa, które wydaje się nie mieć praktycznie żadnych większych wad i to zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Model ten polega na tym, że część działań w firmie wykonywanych jest zdalnie, a część stacjonarnie.

Tym samym pracownik nie jest na stałe związany z biurem, bo przez większość czasu pracuje zdalnie, ale w przypadku gdy pracodawca tego wymaga od konkretnego zadania, pracownik musi pojawić się biurze, aby je wykonać. To sprawia, że pracownik w gruncie rzeczy i tak pracuje z domu i jest z tego powodu bardzo zadowolony, a na wypad do pracy czeka często z ekscytacją, bo przy okazji wykonywania zadania może nawiązać realną interakcję ze współpracownikami. Daje to również szanse na odetchnięcie od ciągłej pracy w domu.

Istotne korzyści z pracy hybrydowej są widoczne również dla pracodawcy. Przede wszystkim zyskuje on pewną kontrolę nad pracownikiem. Może też na bieżąco śledzić postępy podczas prac przy najważniejszych zadaniach, regulując efektywność działań. Praca hybrydowa pozwala też zmniejszyć firmom wydatki w zakresie powierzchni biurowych. W związku z tym, że ilość pracowników pracujących stacjonarnie może być znacząco zredukowana i na bieżąco regulowana, firmy w modelu hybrydowym mogą decydować się na mniejsze, bardziej kameralne biura.

Artykuły

Data publikacji: 01.07.2023 22:17

Autor: Nikodem Potocki

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

Canal+online