liga-europejska/ Liga Europejska
Transmisje 18
liga-mistrzow/ Liga Mistrzów
Transmisje 18
serie-a/ Serie A (Liga Włoska)
Transmisje 17
primera-division/ La Liga Hiszpańska (Primera Division)
Transmisje 15
premier-league/ Premier League (Liga Angielska)
Transmisje 15
ligue-1/ Ligue 1 (Liga Francuska)
Transmisje 13
pko-bp-ekstraklasa/ PKO BP Ekstraklasa
Transmisje 13
bundesliga/ Bundesliga (Liga Niemiecka)
Transmisje 11
2-liga/ 2. Liga Polska
Transmisje 4
mls/ MLS
Transmisje 2
copa-libertadores/ Copa Libertadores
Transmisje 1
nfl/ NFL
Transmisje 29
championship/ Championship
Transmisje 25
puchar-anglii/ Puchar Anglii
Transmisje 20
segunda-division/ Segunda Division
Transmisje 19
Canal+online

Rewolucja w zakresie mobilności miejskiej: trendy w inteligentnych miastach na całym świecie

Rewolucja w zakresie mobilności miejskiej: trendy w inteligentnych miastach na całym świecie

„Smart City” to obecnie termin będący wręcz synonimem innowacji. „Smart City”, czyli inteligentne miasto w bezpośrednim tłumaczeniu z języka angielskiego, to ogólnie rzecz biorąc obszary miejskie zaangażowane w zapewnienie dobrostanu jego obywateli i zrównoważony rozwój. W ten sposób, lokalizacje te wyróżniają się możliwością zmiany na lepsze codziennej rutyny tych, którzy w nich mieszkają lub pracują, przy wsparciu współpracujących ze sobą rozwiązań cyfrowych.

Krótko mówiąc, inteligentne miasto ocenia się nie tylko na podstawie poziomu dojrzałości rozwiązań cyfrowych (jak choćby takich, jak zastosowane w czołowym kasynie internetowym ICE Casino), ale przede wszystkim na podstawie sposobu wykorzystania tych technologii. Ale tak naprawdę na czym to polega i jak możemy uczynić swoje miasto „inteligentniejszym”, korzystając z nowoczesnych technologii? W dzisiejszym artykule zajmiemy się niektórymi ciekawymi rozwiązaniami, a także tym, co się już dzieje w tym względnie nie tylko na całym świecie, ale także i w Polsce.

Czym jest w ogóle inteligentne miasto?

Choć nazwa nawiązuje do technologii, inteligentne miasto to coś znacznie bardziej rozbudowanego. Tego typu miasta charakteryzują się takimi cechami, jak:

  • zrównoważony rozwój,
  • wydajność,
  • równość społeczna,
  • bezpieczeństwo,
  • sprawność ekonomiczna.

W tym znaczeniu nowoczesna technologia jest raczej środkiem do osiągnięcia tych celów, a nie celem samym w sobie. Obecnie tytułem „najbardziej inteligentnego miasta na świecie” może pochwalić się Singapur. To położone na Półwyspie Malezyjskim państwo-miasto, pomimo ponad 5 milionów mieszkańców, należy do najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie, a klasycznym przykładem zaawansowania technologicznego tego miasta jest liczba pół miliona czujników rozmieszczonych na jego terytorium. Gromadząc dane w czasie rzeczywistym, odpowiadają one między innymi za pomiar zużycia energii i wody, a nawet ilości wytwarzanych każdego dnia odpadów.

Przykład Singapuru pokazuje jasno, co należy zrobić, aby stać się inteligentnym miastem: nie wystarczy inwestować w technologię, trzeba to robić rozwijając infrastrukturę miejską i zapewniając konkretne korzyści dla obywateli.

Metodologia ta jest powszechna we wszystkich inteligentnych miastach uwzględnionych w tym rankingu, w tym takich jak:

  • Zurych,
  • Oslo,
  • Tajpej,
  • Lozanna,
  • Genewa,
  • Helsinki,
  • Kopenhaga,
  • Auckland,
  • Bilbao.

Główne aspekty inteligentnego miasta

Kiedy już zrozumiesz, na czym polega inteligentne miasto, warto podkreślić, jak ta cecha wpływa w praktyce na codzienne życie obywateli. W tych miastach władze publiczne korzystają z danych, łączności i automatyzacji, aby stawić czoła wyzwaniom miejskim, zmieniając zapewnianie edukacji oraz bezpieczeństwo publiczne i zdrowie, żeby wymienić tylko kilka przykładów.

Inteligentne miasta wykorzystują czujniki, szybkie sieci komunikacyjne i Internet rzeczy (IoT) do gromadzenia i analizowania danych w czasie rzeczywistym. Umożliwia to monitorowanie różnych aspektów terytorium, takich jak ruch uliczny, jakość powietrza, zużycie energii i wiele innych. Dlatego właśnie dzięki tym informacjom miasta są w stanie zoptymalizować swój transport publiczny, zmniejszyć korki i promować korzystanie ze zrównoważonych środków transportu, takich jak rowery i samochody elektryczne. Wszystko to odbywa się również przy pomocy inteligentnych systemów transportowych, efektywnego planowania urbanistycznego i aplikacji mobilnych.

W trosce o zrównoważony rozwój kolejnym ważnym celem inteligentnych miast jest zmniejszenie wpływu na środowisko. Obejmuje to efektywność energetyczną, wykorzystanie energii odnawialnej, inteligentną gospodarkę odpadami, promocję terenów zielonych i planowanie urbanistyczne nastawione na zrównoważony rozwój. Na przykład Helsinki planują osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2035 r. Co więcej, te ośrodki miejskie już przygotowują się na stawienie czoła wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu, klęski żywiołowe i kryzysy w zakresie zdrowia publicznego.

Jeśli chodzi o formę rządów, burmistrzowie inteligentnych miast adaptują skuteczne praktyki administracji cyfrowej, aby poprawić efektywność administracji publicznej, ograniczając biurokrację w procesach, które mogą przynieść korzyści społeczeństwu. Na przykład podczas nabycia dóbr publicznych można zdecydować się na przestrzeganie protokołów rejestracji cen, co gwarantuje znacznie większą elastyczność i wydajność.

Dodatkowo zarządy inteligentnego miasta w szerokim zakresie korzystają z konsultacji społecznych, wniosków o informację zwrotną i kanałów bezpośredniej komunikacji, które umożliwiają obywatelom interakcję z władzami w czasie rzeczywistym. W tym przypadku przykładem wartym przytoczenia jest miasto Tallin, stolica Estonii.

W miastach tych powszechna jest również obecność systemów nadzoru wideo, powiadamiania o sytuacjach awaryjnych i monitorowania w czasie rzeczywistym. Jednocześnie dzięki nowoczesnej i bezpiecznej infrastrukturze te ośrodki miejskie stymulują przedsiębiorczość, innowacyjność i tworzenie miejsc pracy, często wspierając takie sektory, jak technologia, nauka i przemysł kreatywny.

Wreszcie dostępność jest kolejnym priorytetem, dzięki któremu miasta stają się przyjazne osobom niepełnosprawnym, osobom starszym i innym bezbronnym grupom społecznym. Tutaj wyróżnia się filar włączenia społecznego, ponieważ miasto można uznać za inteligentne tylko wtedy, gdy obejmuje wszystkich, niezależnie od klasy społecznej.

Czy w Polsce istnieją inteligentne miasta?

Ponieważ koncepcja inteligentnego miasta jest szeroka, odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. W kilku naszych ośrodkach miejskich można jednak zidentyfikować atrybuty inteligentnych miast — choć żadna z nich nie łączy w sobie wszystkich tych atrybutów tak skutecznie, jak wspomniane już odniesienia globalne.

W tym sensie, mimo że w Polsce nie ma jeszcze jednego w pełni ukształtowanego inteligentnego miasta jako takiego, można wyróżnić kilka stosujących część z elementów tej koncepcji. Według rankingu Connected Smart Cities 2023 Warszawa jest najbardziej „smart” miastem w naszym kraju, wyróżniającym się inicjatywami skupionymi na zrównoważonym rozwoju, technologii i przedsiębiorczości. Ale tuż za nią plasują się Katowice i Kraków. Szczególnie Katowice błyskawicznie wdrażają liczne rozwiązania typowe dla inteligentnych miast i można w związku z tym spodziewać się, że już w przyszłym roku przeskoczą Warszawę na pozycji lidera w naszym kraju.

Ponadto istotnym symbolem rozwoju technologicznego Katowic jest skupienie firm z branży IT — stanowią one rodzaj „polskiej Doliny Krzemowej”, której celem jest promowanie środowiska innowacji, przedsiębiorczości, kreatywna gospodarka i technologia. Nic więc dziwnego, że projekt ten skierowany jest także do uczelni, ośrodków badawczych, start-upów i innych aktorów społecznych.

Cały ranking Connected Smart Cities uwzględnia 75 wskaźników podzielonych na 11 osi tematycznych, które obejmują: mobilność, środowisko, przedsiębiorczość, edukację, energię, zarządzanie, planowanie urbanistyczne, technologię i innowacje, zdrowie, bezpieczeństwo i gospodarkę.

Inteligentne miasta ułatwiają życie

Podobnie jak inne kwestie dotyczące sprawowania władzy, wdrażanie koncepcji charakterystycznych dla inteligentnych miast to także ogromna odpowiedzialność spoczywająca na osobach sprawujących władzę w miastach — także dlatego, że nie jest to inwestycja, której owoce zostaną zebrane w krótkim okresie. Należy jednak podkreślić, że przy wsparciu zaangażowanej społeczności, przeszkolonych dostawców usług i przede wszystkim partnerów specjalizującego się w infrastrukturze technologicznej cała ta misja może stać się o wiele łatwiejsza.

Artykuły

Data publikacji: 12.01.2024 22:40

Autor: Nikodem Potocki

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

Canal+online